Podle čeho vybírat elektrický paralyzér?

1. Napětí a proud

Většina značkových elektrických paralyzérů disponuje proudem cca 3 mA. Tato relativně nízká hodnota (tzv. bezpečný proud) zaručuje, že paralyzér nezpůsobí žádné trvalé následky.

Velikost proudu je tedy u značkových výrobků srovnatelná. Důležitá pro výběr je hodnota napětí. Vyšší napětí obvykle znamená rychlejší a razantnější účinek. Výboj pak také snadněji proniká přes vrstvy oblečení. Paralyzéry s vyšší voltáží disponují i hlasitějším a jasnějším výbojem.

Na druhé straně je dobré vědět, že napětí je pro některé výrobce paralyzérů (např. Streetwise) důležitým marketingovým nástrojem. Jsme svědky honu za stále vyššími voltážemi, přičemž ale platí, že kvalitní značkový paralyzér od 1.000.000 V výše je pro běžné použití zcela dostačující. Doporučujeme tedy nehledat za každou cenu nejsilnější přístroj, ale zaměřit se na to, aby vám nový paralyzér co nejvíce vyhovoval.

2. Design

Doba klasických "scorpy" paralyzérů je pryč. Dnes je možné vybírat ze široké škály tvarů, velikostí a dokonce i barev. Záleží na vkusu a životním stylu, ale většina lidí dneska požaduje, aby jejich paralyzér byl malý, lehký - prostě praktický a zabírající minimum místa. Někdo si navíc přeje elektrický paralyzér, který je nenápadný.

Profesionálové (např. bezpečnostní agentury) naopak sahají po velkých modelech paralyzérů. Větší délka znamená lepší dosah, respektive bezpečný odstup od protivníka. Tyto vlastnosti se hodí i pro použití proti zvířatům.

3. Doplňkové funkce

LED svítilna - Mnoho paralyzérů je vybaveno doplňkovou LED svítilnou. Existují i paralyzující baterky, které disponují svítilnou plnohodnotnou.

Alarm - Některé paralyzéry jsou vybaveny osobním alarmem (viz např. UZI Thunderbolt).

Nastavitelná délka - Některé modely paralyzérů mají nastavitelnou délku (viz např. Streetwise Attitude).

Bezpečnostní poutko - Pokud je paralyzér vybavený bezpečnostním poutkem (viz např. UZI Thunderbolt II), je znemožněno jeho zneužití protivníkem v případě vypadnutí nebo vyražení z ruky.